W dniu 24.11.2011r. udaliśmy się z grupą Klubu Integracji Społecznej na wizytę studyjną do Krężnicy Jarej, gdzie poznaliśmy specyfikę funkcjonującego tam Przedsiębiorstwa Społecznego i Spółdzielni Socjalnej EMAUS. Uczestnicy byli pod wrażeniem funkcjonujących firm społecznych. We wspólnocie mieszkają i jednocześnie pracują osoby bezrobotne i wykluczone społecznie.
Nowo powstała spółdzielnia socjalna zajmuje się działalnością o charakterze wytwórczym w zakresie produkcji mebli ogrodowych, tarcicy budowlanej i konstrukcji stalowych.
Elastyczność spółdzielni wynika z potrzeby wykorzystania potencjału ludzkiego, a także "wyławiania" nisz rynkowych. Spółdzielcy tworzą dla siebie miejsca pracy. Stawiają na wysoką jakość swoich produktów tworząc tym samym markę produktu i markę spółdzielni.
Członkowie współpracują z lokalną administracją oraz firmami istniejącymi na terenie sąsiadujących gmin.
Na zakończenie spotkania szefowa spółdzielni podkreśliła, że spółdzielnia to przedsiębiorstwo, które dobrze zarządzane i dbające o wysoką jakość wytwarzanego produktu daje możliwość funkcjonowania nawet przy dekoniunkturze.
Zobaczyliśmy, że tworzenie wspólnego gospodarstwa także domowego i praca z innymi jest bardzo trudna i niesie ze sobą wiele wyrzeczeń, ale przynosi satysfakcję.
Następnie udaliśmy się do Centrum Integracji Społecznej w Chełmie gdzie grupa kulinarno porządkowa przygotowała dla nas gorący poczęstunek. Poznaliśmy genezę powstania Spółdzielni Socjalnej TĘCZA w Chełmie. Obejrzeliśmy prezentację multimedialną o działalności Centrum, zapoznano nas z przedsięwzięciami CIS w bieżącym roku.
Wizyta studyjna była dla nas praktyczną lekcją działań podmiotów ekonomii społecznej w kierunku samorealizacji osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Dziękujemy Panu Zbyszkowi Drążkowskiemu i Pani Kasi Sokołowskiej - kierownikom jednostek, za przyjęcie i umożliwienie praktycznego spojrzenia na funkcjonowanie w/w jednostek.
Uczestnicy KIS